Zavolajte nám
+421 948 227 819

Ako na hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých

OPLATÍ SA EŠTE, KEĎ SÚ DNES TAK NÍZKE ÚROKY?

Dnešné úroky na hypotékach:

Aktuálne sme v časoch, kedy sa úroky na bežných hypotekárnych úveroch pohybujú od 1,20% do 1,80%

Ako funguje príspevok pre mladých (ŠPM) ?

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých funguje tak, že z úroku sa odpočitajú 3% z čoho:

 • 2% poskytuje štát (toto % schvaluje na kalendárny rok a jeho výška sa stanppvuje v štátnom rozpočte)
 • 1% zľavu dáva banka

Ak teda financujúca banka poskytne úrok 3,50% , tak hovoríme o úroku 0,50%. Dnes je možné hypotéku s príspevkom pre mladých získať s úrokom 0,00% – 1,00% (po odpočítaní zvýhodnenia)

Ako to banky počítajú?

Dnes si každá banka zvýhodnenie hypoték so ŠPM vysvetluje po svojom a banky použivajú rôzne metódy výpočtov a preto dochádza k odlišnostiam v splátke a rovnako aj v zostatku hypotéky po 5 rokoch. Pri prepočte použijem jednu z 3 „najsilnejších“ bánk na slovensku a jej metódu výpočtu splátky.

Príspevok pre mladých sa poskytuje na 70% z hodnoty nehnuteľnosti (bytu, domu) ktorá sa stanoví znaleckým posudkom (ZP). A maximálne na sumu 50 000€.

Budem vychádzať z toho, že výška hypotéky je 80 000€ (80% zo ZP) a cena podľa ZP bude 100 000€. Ak je úrok v banke 3,20% bude to znamenať:

 • 50 000€ – bude s úrokom 0,20% (časť, kde je priznaný príspevok pre mladých)
 • 30 000€ – bude s úrokom 3,20% (bez príspevku pre mladých)

Ako teda vyzerá splátka so ŠPM a bez ŠPM?

Pri výpočtoch som vychádal z 80% financovania(80% LTV), splatnosť na 30rokov, a úrok vo variante so ŠPM 3,20% a vo variante bez ŠPM 1,50%:

http://financniodbornici.sk/wp-content/uploads/2017/10/splatky_hypoteka_so_spm_prispevok_pre_mladych.png

Prepočty sa môžu líšiť v závyslosti od banky, úroku, výšky zabezpečenia, a inych okolností… tabuľka ukazuje prehľad a podľa návodu vyššie je možné si splátku prepočítať aj s inými parametrami.

NAOZAJ PLÁNOVANÁ ZMENA BUDE V NEPROSPECH KLIENTOV?

 Nové podmienky hypotéky s príspevkom pre mladých sú:

 • podpora bude vo výške 1/2 zaplatených úrokov
 • maximálne však 400€ ročne
 • úľava už nebude mesačná ale daňovom priznaní

V porovnaní som sa pozrel na výšku podpory a na celkové zaplatené úroky:

porovnanie nová vs. stará špm

 • Výška splátky pri úroku 3,20% je 216,23€, výška splátky pri úroku 0,20% je 143,11€ = výška podpory je 73,12€
 • Zaplatené úroky „ŠPM dnes“ sú vypočínané po 5 rokoch pri úroku 0,20% – táto suma sa v rôznych bankách líši pretože banky rôzne amortizujú hypotéku.
 • Výška podpory „novej ŠPM“ je tieź po 5 rokoch

  AKO TO BUDE S HYPOTÉKAMI KTORÉ UŽ DNES MAJÚ ŠPM?

„Novonavrhovaný systém podpory úverov na bývanie pre mladých prostredníctvom daňového bonnusu na zaplatené úroky sa bude vzťahovať len na nové zmluvy.“

„Zmluvy o hypotekárnom úvere uzavreté do 31. decembra 2017, na ktoré sa uplatňuje štátny príspevok pre mladých, dobehnú v starom režime.“

Príspevok pre mladých aj pri dnešných nízkych úrokoch, vie byť stále zaujímavýAktuálna podpora je výhodnejšia ako novo navrhovaná. A príspevok vybavený do konca roka bude poskytnutý za starých podmienok.

Ak zvažujete hypotéku s príspevkom pre mladých, je namieste porozmýšlať, či sa Vám tento krok neoplatí urobiť ešte tento rok za výhodnejších podmienok.

Hypotéka je závažný krok a preto by mal byť premyslený. Je jednoduché sa zadlžiť na 30 rokov, vždy je však potrebné a zodpovedné pozrieť sa na tento životný krok komplexne a prihliadnuť aj na svoj aktuálny životný štandard a výdavky. Finančná analýza je veľmi dôležitý krok, ktorý Vám v tomto vie pomôcť.

Zdroj: www.financniodbornici.sk