Zavolajte nám
+421 948 227 819

Stavebné sporenie a jeho význam v súčasnosti

Stavebné sporenie na dofinancovanie hypotéky

Ja osobne vnímam stavebné sporenie ako produkt primárne určený na dofinancovanie hypotéky. Práve dnes, v období keď sú banky ochotné požičať klientom na ich bývanie v rámci hypoték čoraz menej peňazí. Stavebné sporenie vhodnou alternatívou pre klientov, ktorí nedokázali na časť hodnoty nehnuteľnosti nasporiť.

Samozrejme mnohí z vás môžu namietať, však banky dnes dokážu požičať v rámci účelového spotrebného úveru a za veľmi podobné úroky ako v stavebnom sporení, kde v konečnom dôsledku klient môže preplatiť oveľa menej, oproti drahému medziúveru. Moja odpoveď: každý klient je jedinečný a každú situáciu treba riešiť individuálne. Neexistuje jedno riešenie pre všetkých. Často sa stretávam s tým, že práve takýto typ klientov, ktorí nemajú nič nasporené a chcú bývať, potrebujú a počítajú v rámci rodinného rozpočtu každé euro. Veľkou výhodou stavebka je, že v úvere sa dá splatnosť natiahnuť na dlhšie obdobie a tým pádom klientovi odľahčíme rozpočet. Samozrejme toto nestačí. V druhom kroku treba klienta ,,prinútiť,, začať ušetrené peniaze sporiť a vytvárať mu rezervy, vďaka ktorým dokáže fungovať aj v prípade nečakaných udalostí. S týmito peniazmi je možné neskôr pracovať tak, aby úver vyplatil čo najskôr, alebo aby sa aspoň rýchlejšie dostal z drahého medziúveru do stavebného úveru.

Výhody stavebného sporenia

Veľkou výhodou je, že narozdiel od banky, nemá presne dané koľko si má na splátku posielať. Odporučte klientovi vkladať viac. Vy máte istotu, že v prípade neschopnosti klienta splácať úver má vytvorenú rezervu a nedostane sa do úverového registra hneď. Napríklad pri malom omeškaní a keby napríklad prišiel o prácu a má na sporení dostatočnú rezervu, vie si splátky pozastaviť. Výhodou je tiež možnosť mimoriadnych vkladov v akejkoľvek výške.

Zhodnotenie na stavebnom sporení

Mnoho poradcov argumentuje tým, že z hľadiska sporenia, čiže celkovej výnosnosti sa stavebné sporenie už neoplatí. Dovolím si voči tomuto tvrdeniu oponovať. Odporučte mi iný garantovaný produkt s takýmto úročením. Celkové zhodnotenie stavebného sporenia, po odpočítaní všetkých poplatkov sa pohybuje v priemere na úrovni v rozmedzí od 1,8%do 2,5%  ročne, záleží od typu sporenia a sporiteľne. Toto má klient zagarantované a vklady klienta do 100 000 eur sú chránené. V dobe nízkych úrokov a nízkej inflácie je toto viac než slušné úročenie  v porovnaní s inými bankovými produktmi a podotýkam garantované.

Samozrejme netvrdím, že stavebné sporenie dokáže nahradiť investície a ani netvrdím, že je to produkt určený na dlhodobé zhodnocovanie peňazí. To by sme klientovi veľa nezhodnotili. Ale tento produkt má určite zmysel a patrí do portfólia klienta.

Klient nemusí vôbec dávať veľké vklady: aj 20-30 eur mesačne môže pomôcť, napríklad pri spomínanom dofinancovaní hypotéky.

Úver bez dokladovania príjmu

Veľkou výhodou je, že klient pri splnení určitých podmienok nemusí dokladovať príjem, nakoľko banka si už preverila jeho bonitu a taktiež po určitom čase nepotrebuje ručiteľa, čo je väčšinou jedna z podmienok. Samozrejme každá z 3-roch sporiteľní má podmienky nastavené inak. Eexistujú varianty, kde sa dá požičať aj bez ručiteľa od začiatku, všetko záleží od konkrétnej sporiteľne. Tých variácií úverov je veľmi veľa a je zbytočné ich rozoberať v tomto príspevku.

Vhodné aj pre živnostníkov

Táto výhoda, nepreverovania príjmu môže veľmi pomôcť živnostníkom, ktorí si nechcú navyšovať príjem a potrebujú napríklad rekonštruovať, alebo dofinancovať. Jednoducho peniaze na akýkoľvek účel. Tiež môže slúžiť ako eso v rukáve pre rodinu, ktorá prišla o príjem, nemajú vytvorené dostatočné rezervy, úver im žiadna banka nedokáže poskytnúť, ale stavebná sporiteľňa áno. Pretože klient si pravidelne sporil napríklad spomínaných 20 eur mesačne a vďaka tomu preklenie rodina ťažké obdobie.

Čím dlhšie bude klient sporiť tým lepšie podmienky pri úvere klient dostane a tým rýchlejšie sa potom dostane z drahého medziúveru do stavebného úveru.

Nevýhody stavebného sporenia

Samozrejme stavebné sporenie má aj svoje nevýhody, ako je napríklad prístup k peniazom. Pokiaľ chce klient využiť všetky výhody sporenia na plno, prvých 6 rokov musí klient účel dokladovať. Šikovný poradca však klientovi pripraví také portfólio, aby mal svoje peniaze prerozdelené na niekoľkých rôznych účtoch a v prípade potreby k nim mal klient kedykoľvek prístup. Samozrejme píšem o sporeniach, kde nezaťažujeme klienta vysokými vstupnými poplatkami. Ideál je nezaťažovať klienta žiadnymi vysokými vstupnými poplatkami.

Tých výhod pre stavebné sporenie by sa našlo ešte určite mnoho. Napríklad ma napadli ešte starší klienti, konkrétne pri úveroch atď. V každom prípade stavebné sporenie má aj dnes zmysel, keby tomu tak nebolo v Nemecku nefunguje toľko stavebných sporiteľní, koľko funguje. Nevyužívalo by tento produkt vyše 60% obyvateľstva.

 

Zdroj: www.financniodbornici.sk